Systemiczne środki owadobójcze – co to oznacza?
On 21 września 2020 by dev4Jeśli od jakiegoś czasu uprawiasz ogródek, jest szansa, że słyszałeś określenie „systemiczne środki owadobójcze”. Ale co to znaczy? Działanie systemiczne oznacza, że środek ten jest na tyle rozpuszczalny w wodzie, że może być wchłonięty przez roślinę i poruszać się w jej tkankach. Przemieszczanie się tej substancji, podobnie jak w przypadku wszystkich innych składników obecnych w roślinie, odbywa się głównie w układzie naczyniowym rośliny, który obejmuje łyko i ksylem.
Nie wszystkie związki chemiczne są rozpuszczalne w wodzie. Większość chemikaliów rozpuszcza się w pewnym stopniu tylko w wodzie lub w tłuszczach. Niektóre pestycydy są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, inne umiarkowanie, ale większość z nich robi to słabo. Przeciwieństwem tego są systemiczne środki owadobójcze.
Jakie są zalety i wady wysokiej rozpuszczalności pestycydów w wodzie?
Z jednej strony, wysoka rozpuszczalność oznacza, że jest bardziej prawdopodobne, aby pestycydy zostały wypłukane z rośliny przez deszcz lub naturalną irygację. Ponadto, wysoka rozpuszczalność w wodzie oznacza, że środki owadobójcze mogą łatwiej dostać się do wód gruntowych lub innego źródła wody. Plusem środków systemicznych jest to, że pestycydy rozpuszczalne w wodzie mogą być łatwiej wchłaniane przez roślinę, ponieważ są one w dużej mierze z niej zbudowane.
Pestycydy, które mogą być aplikowane na glebę pod rośliną i samodzielnie przez nie wykorzystywane, mogą dotrzeć do szkodników, które w przeciwnym razie byłyby trudne do wytępienia. Wiele owadów żywiących się roślinami, takich jak np. czerwce, nie przemieszcza się zbytnio i mogą być chronione przez samą roślinę przed insektycydami rozpylanymi na liściach i łodygach. Jednak podczas żerowania owady te pobierają dużo soków roślinnych, więc pestycydy w nich zawarte są przez nie aplikowane.
W przypadku stosowania pestycydów systemicznych pożyteczne owady, ptaki, zwierzęta domowe i ludzie są znacznie mniej narażeni na kontakt z nimi. Wyleczenie niektórych drzew (np. dużego dębu w pobliżu domu) byłoby trudne do przeprowadzenia w sposób bezpieczny bez zastosowania pestycydów systemicznych.
Niektóre z powszechnie stosowanych w domu i ogrodzie środków owadobójczych o działaniu systemicznym zawierają acefat, imidachlopryd i dinotefuran. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania środków systemicznych, jeśli pod piaszczystymi glebami znajduje się warstwa wodonośna lub jeśli produkt jest stosowany w pobliżu strumieni, jezior lub innych akwenów. Tak jak w przypadku wszystkich pestycydów, ważne jest, aby dokładnie przeczytać etykietę i przestrzegać zaleceń producenta. Pamiętajmy, aby przed użyciem zachować opakowanie produktu, gdyż jest ono najlepszym źródłem informacji o danym środku.
Insektycydy systemiczne w ogrodach
Większość systemicznych środków owadobójczych jest dopuszczona do stosowania tylko w rolnictwie komercyjnym lub ogrodnictwie, podczas gdy niektóre z nich muszą być stosowane przez profesjonalnie wyszkolonych aplikatorów pestycydów. Ostatnio, systemiczne środki owadobójcze stały się dostępne w sprzedaży dla ogrodników domowych. Przy stosowaniu pestycydów systemowych w ogrodzie domowym, szczególnie w przypadku warzyw i owoców, należy zachować szczególną ostrożność, pamiętaj, aby danego środka używać tylko na roślinach, dla których jest on zatwierdzony.
Czy systemiczne środki owadobójcze są bezpieczne?
Tak, w niektórych przypadkach pestycydy systemiczne są bezpieczniejsze dla środowiska niż środki innego typu. Na przykład, systemiczne środki owadobójcze stosowane do zwalczania szkodników drzew, są wstrzykiwane do pnia lub podawane do gleby w celu pobrania ich przez korzenie drzewa.
W rezultacie mniej środka chemicznego ma styczność z innymi roślinach i kontakt z innymi organizmami.
Ponadto, systemiczne środki chemiczne są bardziej skuteczne w zwalczaniu niektórych rodzajów szkodników, co może pozwolić na rzadsze stosowanie pestycydów lub ich mniejszą ilość.